Katedra Biomechaniki i Mechaniki Eksperymentalnej

Oferta w praktyce

Fizyczne podstawy ultrasonografii

Celem szkolenie jest przybliżenie podstaw fizycznych ultradźwiękowych metod obrazowania narządów i przepływu krwi. Obraz ultrasonograficzny powstaje w wyniku transmisji fal ultradźwiękowych przez narządy i tkanki. Oddziaływanie fali dźwiękowej ze strukturami organizmu umożliwia uzyskanie charakterystyki badanych obszarów. Źródłem fali, a jednocześnie odbiornikiem powstających ech jest głowica ultrasonograficzna. Odebrane echa są przetwarzane na sygnał elektroniczny, a ich natężenie prezentowane jest w postaci jasnych i ciemnych punktów na ekranie ultrasonografu (np. w skali szarości). Aspekty fizyczne zachowania się fal dźwiękowych w tkankach decydują o obrazie ultrasonograficznym ocenianych struktur oraz badanych narządów i zmian w nich zachodzących.

Ultradźwiękowa identyfikacja właściwości materiałów i defektoskopia

Oferujemy badania własności sprężystych i tarcia wewnętrznego materiałów stałych, cieczy i nasyconych materiałów porowatych z wykorzystaniem fal ultradźwiękowych. Dotyczy to materiałów technicznych i biologicznych, zarówno jednorodnej i niejednorodnych. Celem badań może być identyfikacja parametrów materiałowych oraz defektoskopia lub diagnostyce.

Skanowanie ultradźwiękowe materiałów w zanurzeniu w cieczy

Precyzyjne obrazowanie brzegów lub wewnętrznych niejednorodności/obiektów w materiałach można realizować z pomocą ultradźwiękowych skanów 2D lub 3D. Konieczne jest w takim przypadku stosowanie odpowiednich modów falowych, przetworników, sygnałów i dobór precyzyjnego pozycjonowania przetworników ultradźwiękowych oraz badanego elementu (synchronizacja). Możliwe są pomiary fal odbitych, przechodzących i załamanych. 

Badania jakości materiałów płytowych przy wykorzystaniu bezkontaktowych technik ultradźwiękowych oraz fal Lamba

Oferujemy przeprowadzenie badań jakości płyt konstrukcyjnych przy zastosowaniu bezkontaktowej techniki ultradźwiękowej w powietrzu z wykorzystaniem fal Lamba. Badania mogą być prowadzone pod kątem identyfikacji niezgodności/wad w produkowanych materiałach takich jak: płyty płaskie wykonane z masy włóknisto-cementowej, płyty kartonowo- gipsowe o różnych grubościach (6mm, 8mm, 12mm), sklejki. Badania prowadzone są w powietrzu bez udziału materiału sprzęgającego pomiędzy przetwornikami ultradźwiękowymi a materiałem badanym i mają charakter nieniszczący i nieinwazyjny. Brak dodatkowego medium zapewniającego dobre sprzężenie akustyczne podczas pomiarów ultradźwiękowych w kontakcie umożliwia prowadzenie badań jakości materiałów, np. higroskopijnych, których nie można byłoby przebadać z zastosowaniem technik kontaktowych.

Badania stopnia zdegradowania materiałów z powierzchni przy wykorzystaniu bezkontaktowych technik ultradźwiękowych

Oferujemy usługi badawcze mające na celu określenie grubości warstwy zdegradowanego materiału przy wykorzystaniu bezkontaktowej techniki ultradźwiękowej. Pomiar jest realizowany z pomocą fal powierzchniowych w sposób nieniszczący i nieinwazyjny. Na podstawie wyznaczanych parametrów falowych, zwłaszcza dyspersji prędkości, możliwe jest oszacowanie grubości warstwy zdegradowanego materiału do głębokości ok. 50mm. Możliwe jest prowadzenie testów w warunkach laboratoryjnych lub terenowych. Przedmiotem badań mogą być konstrukcje wykonane z betonu np.: posadzki, ściany, sufity, stropy lub wykonanych z innych materiałów.

Wyznaczanie parametrów struktury: porowatości, przepuszczalności oraz krętości w materiałach przepuszczalnych metodą ultradźwiękową

Proponuje się przeprowadzenie badań mających na celu określenie parametrów charakteryzujących materiały porowate, przepuszczalne przy wykorzystaniu bezkontaktowej techniki ultradźwiękowej. Pomiar jest realizowany w powietrzu metodą reflektometrii ultradźwiękowej. Na podstawie wyznaczanych parametrów falowych możliwe jest określenie porowatości, przepuszczalności oraz krętości w badanym materiale. Pomiary mogą być przeprowadzone w warunkach laboratoryjnych lub terenowych. Przedmiotem badań mogą być materiały o znacznych przepuszczalnościach.

Badania materiałów techniką TOFD oraz techniką wieloprzetwornikową (Phased Array)

Proponuje się wykonanie badań NDT techniką TOFD oraz Phased Array (PA), które są uzupełnieniem klasycznej metody echa. Metody wykorzystywane są do prowadzenia pomiarów specjalistycznych, które pozwalają na: wykrywanie wad w połączeniach spawanych, metalach, konstrukcjach stalowych, materiałach kompozytowych w postaci pęknięć, zniszczeń erozyjnych, delaminacji. Technika TOFD (Time of Flight Diffraction) sosowana jest w pomiarach połączeń spawanych doczołowych i pozwala na dokładne wymiarowanie nieciągłości z możliwością określenia jej typu. Technika Phased Array opiera się na takich samych zasadach pomiarowych co klasyczna metoda ultradźwiękowa z tą różnicą, że jest możliwe kształtowanie wiązki falowej i jej ogniskowanie na wybranej głębokości w materiale.

Dzięki komputerowej rejestracji danych pomiarowych obie wymienione techniki pomiarowe umożliwiają dokumentację wyników badań i ich analizę w dowolnym czasie.

Badania lepkości cieczy

W ramach usługi badawczej oferuje się przeprowadzenie badań przy wykorzystaniu wiskozymetru rotacyjnego VT550: lepkości cieczy, charakterystyki płynięcia badanych substancji, wyznaczenie naprężeń ścinających, szybkość ścinania dla szerokiego zakresu temperatur przy wykorzystaniu termostatu HAAKE. Badania mogą być przeprowadzone dla cieczy o niskiej i wysokiej lepkości.

Budowa urządzenia i szkolenie z zakresu badań tribologicznych na potrzeby eksploatacji UiST

Oferta obejmuje zaprojektowanie i zbudowanie urządzenia do pomiaru właściwości tribologicznych materiałów smarowych oraz elementów trących.

Jednocześnie oferowane jest szkolenie z zakresu wykorzystania ww. urządzenia do badania właściwości smarnych substancji smarowych i części współpracujących.

Oferujemy również wykonanie wstępnych badań jakości materiałów smarowych.

Badania właściwości termicznych materiałów

W ramach usługi badawczej oferuje się przeprowadzenie badań współczynnika przewodzenia ciepła i pojemności cieplnej materiałów przy wykorzystaniu metody niestacjonarnej z głowicą pomiarową powierzchniową (badanie nieinwazyjnie) lub igłową sondą pomiarową umieszczoną w otworze. Metody pomiarowe wykorzystują przenośny analizator właściwości termicznych ISOMET 2114. Dla sondy powierzchniowej średnica powierzchni próbki powinna wynosić co najmniej 60 mm, powinna być płaska, a minimalna grubość powinna być nie mniejsza niż 20 do 40 mm (w zależności od przewodności materiału). Wymiar próbek w przypadku stosowania sondy igłowej powinien zapewniać obecność od 20 do 40 mm warstwy materiału wokół sondy (w zależności od przewodności materiału).

Badania przepuszczalności materiałów porowatych

W ramach usługi badawczej oferuje się przeprowadzenie badań przepuszczalności (lub równoważnie przewodności hydraulicznej) materiałów porowatych przy przepływie cieczy lub gazów. W przypadku zastosowania cieczy dostępne są metody stałego wydatku (układ z pompą infuzyjną), stałej różnicy ciśnień (układ przelewowy) i opadającego słupa cieczy. W każdym z przypadków w pomiarach dla medium ciekłego wymagany jest cylindryczny kształt próbki o średnicy od 10 do 100 mm. W przypadku przepływu gazu dostępne są metody niestacjonarne w układzie z próbką rdzeniową (średnica próbki od 60 do 100 mm i wysokość co najmniej 60 mm)  i z zastosowaniem sondy powierzchniowej dla próbek o minimalnym wymiarze 200 mm (próbka cylindryczna lub prostopadłościenna) i co najmniej jednej płaskiej powierzchni. 

Pomiary własności mechanicznych i dyfuzyjnych materiałów podatnych

Oferuje się wyznaczanie własności mechanicznych, przepuszczalności, parametrów transportu oraz sprzężonych właściwości chemo-mechanicznych materiałów podatnych.