Katedra Biomechaniki i Mechaniki Eksperymentalnej

Fizyczne podstawy ultrasonografii

Celem szkolenie jest przybliżenie podstaw fizycznych ultradźwiękowych metod obrazowania narządów i przepływu krwi. Obraz ultrasonograficzny powstaje w wyniku transmisji fal ultradźwiękowych przez narządy i tkanki. Oddziaływanie fali dźwiękowej ze strukturami organizmu umożliwia uzyskanie charakterystyki badanych obszarów. Źródłem fali, a jednocześnie odbiornikiem powstających ech jest głowica ultrasonograficzna. Odebrane echa są przetwarzane na sygnał elektroniczny, a ich natężenie prezentowane jest w postaci jasnych i ciemnych punktów na ekranie ultrasonografu (np. w skali szarości). Aspekty fizyczne zachowania się fal dźwiękowych w tkankach decydują o obrazie ultrasonograficznym ocenianych struktur oraz badanych narządów i zmian w nich zachodzących.

Możliwości zastosowanie

Proponowany plan szkolenia:

  1. Podstawowe pojęcia związane z rozchodzeniem się fal ultradźwiękowych, zjawisko odbicia fali, jej tłumienia i rozproszenia.
  2. Podstawy wytwarzania fal ultradźwiękowych, i kształtowania wiązek.
  3. Podstawy obrazowania ultradźwiękowego. Typy prezentacji A, M, 2D i 3D oraz wpływ podstawowych parametrów USG na jakość i rozdzielczość obrazowania. 
  4. Źródła artefaktów spotykanych w ultrasonografu i metodom oceny jakości ultrasonografów za pomocą badań sprzętu na wzorcach tkankowych. 
  5. Zjawisko Dopplera i podstawy instrumentacji metody dopplerowskiej fali ciągłej i metody impulsowej. Metody analizy spektralnej sygnałów dopplerowskich.
  6. Środki kontrastujące stosowane w ultrasonografii
  7. Problemy bezpieczeństwa badań ultradźwiękowych, dopuszczalnych dawek i pojęć związanych z pomiarami natężeń fal ultradźwiękowych. 

Dodatkowe informacje

Szkolenie skierowane jest głównie skierowane do lekarzy praktycznie wykorzystujących ultrasonografie w swoich gabinetach lekarskich, chcących pogłębić swoją wiedzę w zakresie metod obrazowania narządów i przepływu krwi od strony zjawiska fizycznego i oprzyrządowania.